Jihočesky kraj
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

Archive: Javier Perianes /klavír/, SOČR /rezidenční orchestr MHF ČK/, Manuel Hernández-Silva /dirigent/

Adresa

1 / < >

Javier Perianes (Španělsko) - klavír

Symfonický orchestr Českého rozhlasu (ČR) - rezidenční orchestr MHF ČK 

Manuel Hernández-Silva (Venezuela/Španělsko)- dirigent

 

Program

Johannes Brahms: Akademická slavnostní předehra c moll pro orchestr op. 80

Edvard Grieg: Klavírní koncert a moll op. 16

přestávka

Antonín Dvořák: Symfonie č. 8 G dur op. 88

 

Španělský klavírista Javier Perianes, rodák z Andalusie, zavítal během své úspěšné kariéry téměř do všech významných koncertních sálů doslova celého světa (newyorské Carnegie Hall, pařížských Théâtre des Champs-Élysées a Salle Pleyel, londýnské Wigmore Hall, Barbican Centre či Royal Festival Hall, Berlínské filharmonie, Musikvereinu ve Vídni, Concertgebouw v Amsterdamu nebo Suntory Hall v Tokiu). Spolupracoval s Danielem Barenboimem, Zubinem Mehtou, Lorinem Maazelem, Vasilijem Petrenkem, Danielem Hardingem ad., a s takovými prestižními orchestry, jakými jsou Vídeňská a Londýnská filharmonie, BBC Philharmonic Orchestra, Orchestre de Paris, Cleveland Orchestra či Hamburský, Chicagský a Bostonský symfonický orchestr, se kterými absolvoval turné po Austrálii a Novém Zélandu. V jeho repertoáru figurují kromě klasických děl klavírní a komorní literatury Mozarta, Beethovena, Schuberta, Chopina či Mendelssohna, také skladby méně známých španělských autorů (za nahrávku Noci ve španělských zahradách Manuela de Fally s BBC Symphony Orchestra získal v roce 2012 nominaci na Latin Grammy). Je držitelem řady ocenění včetně Premio Nacional de Música, udělované španělským ministerstvem kultury (2012). Nahrává exkluzivně pro label Harmonia Mundi. Jeho Griegův Klavírní koncert a výběr z Lyrických kusů zaznamenal u kritiků velký úspěch a byl popsán jako "nový standard" časopisem Classica, který mu udělil ocenění "Choc"; současně získal ocenění "Editor’s Choice" od časopisu Gramophone a ocenění "Maestro" od časopisu Pianiste.

www.javierperianes.com

Manuel Hernández-Silva je v současné době šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Filharmonického orchestru města Malagy a hudebním ředitelem Andaluského mládežnického symfonického orchestru. Je zároveň jedním z dirigentů tohoto orchestru s velkým potenciálem díky svému významnému charismatu, širokému repertoáru a rozsáhlým a podrobným hudebním studiím během posledních dvaceti let včetně studií na Vídeňské konzervatoři, kde promoval s vyznamenáním pod vedením profesorů R. Schwarze a G. Marka. Ve stejném roce získal první cenu v soutěži Vídeňského komorního orchestru "Forum Junger Künstler", když tento orchestr dirigoval ve vídeňském Konzerthausu a v Brucknerhausu v Linci. V letech 2005-2012 byl uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Córdobského orchestru ve Španělsku a dovedl tento soubor na vrchol španělské hudební scény. Dále po dobu pěti let intenzivně spolupracoval s Orchestrem Simóna Bolívara z Caracasu. Jeho repertoár zahrnuje vídeňský klasicismus, období, na které se soustředí nejvíce, dále přirozeně zasahuje do německého a ruského romantismus a najdete v něm i španělskou či latinskoamerickou hudbu. Mezi orchestry, se kterými spolupracoval, patří Vídeňský symfonický orchestr, Izraelský symfonický orchestr, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr města Mulhouse, Soulský symfonický orchestr, Severočeská filharmonie Teplice, Moravská filharmonie Olomouc, Arménská filharmonie, Mexický národní symfonický orchestr, Portorický symfonický orchestr, Chilský národní orchestr, Venezuelský symfonický orchestr, Symfonický orchestr města Caracas, Orchestr Simóna Bolívara, Wuppertalský symfonický orchestr, Janáčkova filharmonie Ostrava a přední španělské orchestry. Maestro Hernández-Silva získal docenturu, vyučuje v mezinárodních kurzech zaměřených na interpretaci a dirigentství a vystupuje na řadě konferencí. Díky výše uvedeným aktivitám si získal uznání v řadách hudebníků, s kterými spolupracoval, i ze strany veřejnosti a odborné kritiky.  

www.manuelhernandezsilva.com

Symfonický orchestr Českého rozhlasu, jehož tradice se odvíjí od roku 1926, patří k předním a zároveň nejstarším českým orchestrálním tělesům. Svou stále stoupající uměleckou úrovní si vydobyl významné postavení v českém koncertním životě. V současné době nabízí SOČR svým posluchačům koncerty v rámci abonentní řady ve Dvořákově síni Rudolfina. Zároveň patří k vítaným hostům zahraničních koncertních síní. Prostřednictvím mezinárodní hudební výměny v rámci Evropské vysílací unie se nahrávky SOČRu dostávají ke statisícům posluchačů v celé Evropě i zámoří. SOČR je rezidenčním orchestrem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

www.rozhlas.cz/socr/portal