Jihočesky kraj
Share
Tweet

Archive: Výstava „ČESKÉ KORUNOVAČNÍ KLENOTY NA DOSAH“ na Zámku Mitrowicz

Adresa

Týn nad Vltavou 1, 375 01 Týn nad Vltavou, Česká republika
1 / < >


O PROJEKTU České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Současnou soupravu tvoří Svatováclavská koruna, královské žezlo, jablko a korunovační plášť s hermelínovými doplňky. Od roku 1962 jsou národní kulturní památkou a nejcennějším a nejznámějším českým pokladem. Svatováclavská koruna je čtvrtou nejstarší královskou korunou na světe a nechal jí zhotovit sám Karel IV. ještě v době, kdy měl pouze titul moravského knížete. Následní osud korunovačních klenotů je natolik zajímavý, spletitý a mýty opředený, že je téměř povinností je alespoň jednou za život spatřit a nechat se fascinovat uměním tehdejších zlatnických mistrů. Originály klenotů jsou však ke spatření jen jednou zhruba za pět let a návštěvníci musí na Pražském hradě čekat mnoho hodin, aby je nakrátko spatřili. V roce 2013 tak vznikla myšlenka na výrobu věrných replik Svatováclavské koruny, žezla i jablka, které by se staly součástí putovní výstavy „České korunovační klenoty na dosah“, s cílem umožnit prohlídku co největšímu počtu obdivovatelů symbolů české státnosti po celé České republice. Autorem věrné repliky Svatováclavské koruny je jeden z nejlepších českých zlatníků a výtvarníků Jiří Urban z Turnova, který již realizoval šperky pro papeže Jana Pavla II. či pro britskou královnu Alžbětu II. Kromě Jiřího Urbana se na výrobě replik podíleli i manželé Blanka a Matúš Cepkovi, působící na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kteří se postarali o výrobu královského žezla. Manželé Cepkovi s Jiřím Urbanem spolupracovali také na světově nejdokonalejší kopii císařské koruny Svaté říše římské.


VÝSTAVA NA ZÁMKU MITROWICZ „České korunovační klenoty na dosah“ budou vystaveny na Zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí. v atraktivním prázdninovém termínu od 2. 6. do 30. 7. 2017 a
bude umístěna v reprezentativním 1. patře zámku, který je součástí prohlídkového okruhu.
Provozní doba:
červen: po – čt: pro skupiny na objednání, zaměřeno nejen na školní výlety pá – ne: 10 – 17h
červenec: út – ne: 10 – 17h, plus každou středu večerní prohlídky 19 – 22h.


Zámecký areál Mitrowicz prošel náročnou a citlivou rekonstrukcí a je novinkou na turistické mapě. Můžete se těšit na park, kde je vysázeno 8.00 sazenic a 50 stromů, stylové občerstvení i výlet lodí přes soutok Lužnice s Vltavou.
Výstava korunovačních klenotů je určena pro všechny věkové i zájmové kategorie, studenty škol, širokou i odbornou veřejnost, zájmová sdružení i seniory.
Vstupné: dospělí 130,- děti 90,-, rodinná 390,- Kč
Více o zámku na www.zamekmitrowicz.cz

Places & Venues

Týn nad Vltavou 1, 375 01 Týn nad Vltavou, Česká republika

Marker