Jihočesky kraj
Share
Tweet

Nově otevřený zámek Mitrowicz v Jižních Čechách

Adresa

Týn nad Vltavou 1, 375 01 Týn nad Vltavou, Česká republika
Pošli dotaz o Nově otevřený zámek Mitrowicz v Jižních Čechách

Zámek Mitrowicz je malebný zámeček v jižních Čechách, konkrétně v obci Koloděje nad Lužnicí, cca 20 minut od Hluboké. Zámek nyní prošel velmi náročnou rekonstrukcí, která trvala sedm let a letos, v rámci výročí 450. let od svého založení je poprvé ve své historii otevřen veřejnosti na pravidelné prohlídky. 

Prohlídky zámku jsou každý den od 11-16.30, každou středu jsou i noční prohlídky od 20-22 hodin. Zámkem provází historická postava, konkrétně manželka Františka Vratislava z Mitrowicz, Anna Marie, rozená Kinská, která návštěvníky přenese do roku 1744, kdy byl zámek přestavěn z původní renesanční tvrze do dnešní barokni podoby. Návštěvníci dostávají při prohlídce záludné otázky a pro úspěšné čeká na konci rozlušteni tajenky. Prohlídky jsou uspůsobené i pro dětské návštěvníky.

Na prohlídky navazuje historicky laděný program divadel, šermiřů a her pro děti na večerní i ohnivá show.Zámek je unikátní svými nástěnými malbami, které zdobí celé první reprezentativní patro. Na freskách se netypicky objevuje cestovatelská tématika, jelikož výběr motivů byl inspirován pradědem Václavem Vratislavem z Mitrowicz, kterému se přezdívalo Turecek. Jako patnáctiletý panoš odjel do Cařihradu s mírovým poselstvem, ale jelikož cesta byla dlouhá, tak než dorazili na místo, změnila se politická situace, všichni byli křivě obviněni ze špionáže a mladý Václav Varatislav strávil rok a půl na galejích a další dva roky v Tureckém vězení, po jeho propuštění se vrátil do Čech a zastával zde velmi významné posty. Napsal také jeden z nejznámějších česky psaných renesančních cestopisů, kde barvitě popisuje východní kulturu.

 

Renesanční část zámku pochází z roku 1565 a založil jej pan Adam Čabelický ze Soutic, kterému je také věnována nová, interaktivní výstava v Týně nad Vltavou. Tato část zámku má typickou sgrafitovou omítku. Jelikož renesanční tvrz bývala i mlýnem, stojí její základy na dubových pilotech, kterým se musí udržovat stálá hladina spodní vody.

 

Nyní je čerstvě založen zámecký park, je vysázeno téměř 8.500 rostlin a 54 stromů.

 

Bližší informace k zámku naleznete na webových stránkách http://www.zamekmitrowicz.cz/, případně na FB profilu, kde jsou i zajímavé fotografie z rekonstrukce https://www.facebook.com/pages/Zámek-Mitrowicz-v-Kolodějích-nad-Lužnicí/172642686124862.