Jihočesky kraj
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

Český Krumlov

Adresa

Náměstí Svornosti, Český Krumlov, Česká republika
Pošli dotaz o Český Krumlov

Historie města

Doba rozkvětu tohoto malebného města je spojena s vládou pánů z Rožmberka (1302 - 1602), kteří z Českého Krumlova učinili své sídelní město. Krumlov tehdy ležel v místě, kde docházelo ke kontaktům mezi českým vnitrozemím, rakouským a bavorským podunajským prostorem a severní Itálií. To se projevilo i na tváři města a zámku, jíž vtiskla neopakovatelnou podobu italská renesance. Na konci 17. století, během panování rodu Eggenberků, bylo mj. postaveno barokní divadlo a přebudována zámecká zahrada. V době Schwarzenberků získal Český Krumlov svou barokní podobu. Od 19. stol. se kromě zrušení městských hradeb a bran žádné zásadní změny neodehrály a centrum si tak zachovalo svou historickou podobu.

Křivolaké uličky, romantická zákoutí a unikátní komplex měšťanských domů s impozantní dominantou zámku nad meandrem Vltavy, vynikající výstavy umělců světoznámých jmen, koncerty, hudební festivaly, divadelní představení, hospůdky, kavárny i středověké krčmy, pestrá směs turistů z celého světa, to vše je Český Krumlov - malé ale zároveň kosmopolitní město s jedinečnou atmosférou, obklopeno neporušenou, krásnou přírodou. Od roku 1992 je zapsáno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Vítejte v Českém Krumlově!Český Krumlov je ... 


město kulturního dědictví - 300 památkově chráněných objektů v historickém centru, druhý největší hradní a zámecký komplex v České republice zapsané na seznamu památek UNESCO, nejstarší barokní divadlo na světě

město umění a kultury - Egon Schiele Art Centrum, International Art Gallery, 7 muzeí a 4 galerie, četné obchůdky s uměleckými předměty, 5 hudebních festivalů, divadelní festival, otáčivé hlediště

město mnoha zážitků - historické slavnosti, ochutnávka piva v místním pivovaru, jízda na voru po řece Vltavě, noční prohlídky města, kulinářské speciality

město kongresové a incentivní turistiky - konferenční prostory, 5* a 4* hotely, exkluzivní historické prostory, zámecká zahrada, sportovní a historické hry, kulinářské zážitky

město s krásnou přírodou - kopcovitá krajina vhodná pro pěší turistiku, cyklistiku, vyjížďky na koních, hraní golfu, rafting a vodní putování na Vltavě, v blízkosti rekreační oblast přehradní nádrže Lipno, Chráněná krajinná oblast Blanský les, Národní park Šumava

Články

Tisková zpráva k 25. ročníku MHF…

Vážení přátelé, s potěšením Vám oznamujeme, že jsme na našem webu www.festivalkrumlov.cz již zveřejnili stěžejní body programu příštího ročníku MHF Český Krumlov. Předprodej vstupenek na vybrané koncerty (jedná se o koncerty v Pivovarské zahradě a v Zahradě Kooperativy) bude spuštěn již příští týden. Pro členy Klubu přátel MHF ČK začne v pondělí 7. prosince ve 14.00, pro ostatní zájemce pak o týden později, v pondělí 14. prosince ve 14.00..

7.12.2015 Čtěte dále

2. festivalový týden MHFČK

2. festivalový týden: housle a klavír i výlet za kubánskou hudbou 24. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov byl slavnostně zahájen v pátek 17. července koncertem sopranistky Sumi Jo. Den poté pozvedl taktovku španělský dirigent Manuel Hernández-Silva, který s Moravskou filharmonií Olomouc provedl v Zámecké jízdárně dvě skladby Petra Iljiče Čajkovského a slavné Ravelovo Bolero..

23.7.2015 Čtěte dále

Mezinárodní hudební festival Český…

Od 17. července do 8. srpna se koná již 24. ročník letní hudební přehlídky, která i letos nabídne široké spektrum hudby v podání renomovaných umělců. Hlavní hvězdou 24. ročníku je světoznámá jihokorejská koloraturní sopranistka Sumi Jo, která festival zahájí operním recitálem. Jejím hostem bude italský tenorista Danilo Formaggia, oba pěvce doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Petra Vronského. Atmosféru zahajovacího koncertu jistě umocní i to, že se koná pod širým nebem v Pivovarské zahradě..

21.5.2015 Čtěte dále

24. ročník Mezinárodního hudebního…

Vážení přátelé, dovolte nám, abychom Vás informovali, že předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty byl zahájen. Pro členy Klubu přátel MHF ČK předprodej začíná v úterý 2. prosince 2014, pro ostatní zájemce pak o týden později, v úterý 9. prosince. Po dobu pěti týdnů, od 17. července do 15. srpna MHF nabídne celkem 16 koncertů. Více níže:.

5.12.2014 Čtěte dále

5.Víkend MHFČK

Vynikající souhra Tria Martinů v Maškarním sále Poslední festivalový víkend 23. ročníku MHF Český Krumlov začal ve středu 13. srpna koncertem Tria Martinů v zámeckém Maškarním sále. Soubor, který v příštím roce oslaví pětadvacet let, vzdal v rámci Roku.

23.8.2014 Čtěte dále

MHF Český Krumlov slibuje…

Závěrečný prodloužený víkend MHF Český Krumlov slibuje mimořádné zážitky Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2014 se blíží do finále. Připraveny jsou ještě čtyři koncerty, které nabídnou klasickou hudbu, operní árie i crossover ve čtyřech různých .

12.8.2014 Čtěte dále

Autentický zážitek z díla Jana…

Orchestr Collegium 1704 a vokální soubor Collegium Vocale 1704, které se pod vedením dirigenta Václava Lukse zabývají interpretací barokní hudby, zahájily ve středu 31. července třetí festivalový týden. .

5.8.2014 Čtěte dále

Slavnosti pětilisté růže v Českém…

Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově připomenou úspěchy Viléma z Rožmberka Tématem letošního 28. ročníku Slavností pětilisté růže je významná událost z let 1584 a 1585, a to předání řádu Zlatého rouna, což bylo nejvyšší říšské vyznamenání udělené Vilémovi z Rožmberka. Kromě toho, že si připomeneme důležitý okamžik pro město i celou zem, má téma i další regionální kontext. Řád Zlatého rouna bude letos v sezoně vystaven v klášteře ve Vyšším Brodě. Toto významné ocenění však není jediným z Vilémových úspěchů a také jedinou událostí, kterou si budeme letos připomínat. Je tomu právě 450 let, kdy se narodila neméně významná osobnost, a to spisovatel William Shakespeare. I to připomenou Slavnosti pětilisté růže 2014, které se konají ve dnech 20. -22. června. Náměstí Svornosti, I. zámecké nádvoří, Pivovarská zahrada, Široká ulice, nádvoří Prelatury, Hradební ulice - zde všude bude probíhat program letošních Slavností, v jehož průběhu se uskuteční téměř 150 vystoupení na devíti scénách a projdou průvody o 700 kostýmovaných účastnících..

10.6.2014 Čtěte dále

Mezinárodní hudební festival Český…

23. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov: Od 18. července do 16. srpna čeká Český Krumlov nápor špiček hudebního oboru. Už potřiadvacáté organizátoři připravili v tomto nezaměnitelném městě, zapsaném na seznam světového dědictví UNESCO, Mezinárodní hudební festival. Festival si více než 20 let zachovává osobitý styl, kdy vynikající hudební produkce, na nichž vystupují přední zahraniční i čeští interpreti, zapojuje do unikátních prostor historického města, zahrady a zámku včetně nejstaršího barokního divadla na světě. Hudební zážitky celkem 17 koncertů tak návštěvníkům umocňuje jedinečný genius loci města Český Krumlov. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se za dobu svého trvání zařadil mezi nejvýznamnější kulturní akce v České republice a stal se trvalou součástí evropského kulturního kalendáře. Jonas Kaufmann tváří festivalu.

14.5.2014 Čtěte dále

Kultura, zábava a akce České…

Nevíte Kam vyrazit na akce, kulturu, zábavu nebo na sport v jihočeských městech? Hledáte kalendář akcí České Budějovice, Tábor, Český Krumlov, Písek, Strakonice, Jindřichův Hradec, Třeboň, Lipno a dalších? Pak sledujte události na Jihočeském kalendáři akcí, zde naleznete aktuální nabídku kultury a zábavy v jižních Čechách. Prezentujeme kulturní střediska, divadla, společenské prostory, hudební kluby, diskotéky a ostatní promotéry kulturních akcí. Věříme, že naše tipy pro volný čas, které prezentujeme prostřednictvím našeho Facebooku www.facebook.com/jihoceskykalendar Vám pomohou s nápadem, kam v jižních Čechách vyrazit za zábavou a kulturou..

4.5.2014 Čtěte dále

Zemská výstava jižní Čechy - Horní…

DÁVNÉ STOPY - NOVÉ CESTY 26. dubna - 3. listopadu 2013 Čtyři města otevírají v pátek 26. dubna brány expozic zemské výstavy. Po slavnostím otevření židovské synagogy 15. května doplní zemskou výstavu v Českém Krumlově expozice "4 fotografové, 2 země, 1 region". S cílem představit prolínající se osudy dvou národů a přispět k upevnění vzájemných vazeb, bude v roce 2013 na území Jihočeského kraje zahájena historicky první přeshraniční zemská výstava..

5.5.2013 Čtěte dále