Jihočesky kraj
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

EET zkomplikuje kulturní vyžití!

EET zkomplikuje kulturní vyžití! Hlavně undergroundové a menší kulturní subjekty budou mít po zavedení třetí vlny elektronické evidence tržeb problém s vystupováním. Ministerstvo financí chce mít své oči všude a neustoupí ani o píď, takže i když budete

EET zkomplikuje kulturní vyžití!

Hlavně undergroundové a menší kulturní subjekty budou mít po zavedení třetí vlny elektronické evidence tržeb problém s vystupováním. Ministerstvo financí chce mít své oči všude a neustoupí ani o píď, takže i když budete mít za koníček třeba kapelu, která občas zahraje za cesťák ve vedlejší vesnici, budete muset vydat účtenku, vést účetnictví a mít tedy i živnostenské oprávnění.

Zákon je striktní a neústupný. Jeho optikou vidí zloděje i v mladých nadšencích, co si někde v garáži hrají neškodný bigbít. Tedy ne v té době, kdy si tam dělají rambajz, ale v ten moment, kdy budou chtít poprvé vystoupit a za to si vzít nějaké drobné na cestu.  Nedejbože, aby si vytiskli nějaká ta trička pro pár svých známých a ty se pokusili prodat bez pokladny. To se v poslední době totiž stává velice tvrdě postihovaným přestupkem.

Již nyní si kapely musejí pořídit elektronické kasy, aby mohly legálně prodávat svá trika a CD. Příští rok tak budou muset učinit i pořadatelé, protože bude nutné evidovat každou prodanou vstupenku. Tedy už nebude možné, aby si nějaký nadšenec udělal koncert jen tak pro radost a vybíral při tom vstupné na cesťáky pro kapely. Ty budou muset mít od 1.3.2018 elektronickou kasu také, pokud budou přijímat peníze za hraní.

Když si vezmeme, že underground stojí na výměnných koncertech, kdy se spřátelené kapely navzájem zvou, dělají to čistě pro své potěšení, nikoliv pro zisk, tak nám z toho vyjde, že tento systém musí skončit, neboť nikdo si nelajzne vysokou pokutu.  Underground se propadne o to více do podzemí a vrátí se před rok 89, kdy uspořádat koncert bude výsadou jen těch odvážných.

Jistě že se dá vše zlegalizovat a klubům, které dělají koncerty pravidelně, stejně nic jiného nezbyde a budou se muset podrobit šikaně státní správy. Ovšem malým kapelám se prostě nevyplatí se evidovat kvůli pár prodaným tričkám a odehraných koncertů za rok a tak se budou muset smířit s pocitem, že za svou veřejnou produkci mohou tvrdě zaplatit.

Ty starší tento pocit znají již z komunistických let a je jisté, že punkovým a tvrdě rockovým kapelám tahle tvář rebelů bude vyhovovat, od toho tady ty styly koneckonců jsou.