Jihočesky kraj
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

Recenze: Kristina Haidingerová – kniha Richardovy živé hračky

Recenze: Kristina Haidingerová – kniha Richardovy živé hračky Svou druhou knihu zasadila autorka do devatenáctého století, kdy vzkvétala věda a patentní úřady měly plné ruce práce. Doba objevů ve všech možných oborech dává kouzlo i tomuto erotickému ro

Recenze: Kristina Haidingerová – kniha Richardovy živé hračky

 

Svou druhou knihu zasadila autorka do devatenáctého století, kdy vzkvétala věda a patentní úřady měly plné ruce práce. Doba objevů ve všech možných oborech dává kouzlo i tomuto erotickému románu, neboť jednou z hlavních postav je vynálezce kovových pomůcek pro dospělé, tajemný Richard Steinberg.

Příběh psaný v první osobě ovšem je vyprávěním mladého studenta Michaela, který se z Francie vydá do Berlína najít svého prostopášného otce. V jeho domě se ovšem potká jen s plameny a drsnými vymahači dluhů, kteří se do něj okamžitě pustí. Jednoho smrtelně zraní, ale druhý ho přemůže a když už se zdá, že ho zabije, přichází na pomoc bohatý Steinberg. Mladého Michaela zachrání a později přijme na svém domě jako vlastního bratra.

Tam mladík poznává nádhernou Kirsten, do které se okamžitě zamiluje, ale tu si vyhlídl i Richard a musí se ji s těžkým srdcem vzdát. Kirsten zakrátko mizí kdesi za hranicemi Německa a Michael zůstává ve velkém domě se svým bratrem, který se ukázal jako velký podivín, ovšem také jako muž zázraků a celé palety sexuálních úchylek.

Nejprve svého nového bratra zasvětí do obchodu a pak do sexuálních hrátek s jeho služebnýma a najatou prostitutkou. Také mu dá ochutnat nejen alkoholu, ale i opia, na kterém se stane závislým. Stává se tak loutkou ve hře boháče, který se baví ve své rozmanitosti a zálibách manipulace s lidskými osudy.

Romance s Kirsten se tak na dlouhou dobu odkládá a v celém románu je spíše na pozadí zvrhlých hrátek Richarda a Michaela s jistou Katharinou. Erotické scénky se občas vzhlédnou v homosexuálním pojetí a v tvrdších praktikách, kde se zalesknou Richardovy hračky z jeho dílny na zázraky.

Co do čtivosti se může zdát příběh dosti fádní.  Na ploše tří set stran se rozprostírá popis Michaelova života někdy až moc podrobně a zcela mimo dějovou linii, jindy čas letí jako ďábel pro zatracené duše. V příběhu se také objevuje celkem dost postav, což vytváří zmatek v orientaci kdo je kdo. Kdyby byl příběh utkán do dvou set stran, byl by určitě záživnější a přehlednější.

Koření příběhu, a to láska ke Kirsten, je sice odsunuta na druhou kolej,  ovšem někdy je citlivě vložena zmínka o této krásné dívce, což čtenářovi připomene, že ještě někde žije a že se jí ten bohém snad někdy vydá hledat. Nutno dodat, že románem se prolíná několik samostatných příběhů, jak už to v životě bývá, a když se na to poohlédneme jako na deník mladého jinocha, dá se pochopit délka knihy.

Atmosféra příběhu je přívětivá. Kdo by čekal zášť mezi Richardem a Michaelem, je na omylu. I přes to, že mezi ně vstoupila dívka, zachovali své přátelství, které se později vyvinulo na život a na smrt. A smrt se kolem Michaelovy osoby točí neustále tam více, tam méně. To nic nemění na faktu, že román je spíše pozitivní a v momentně, kdy se zlomí do erotična tak i velice spontánní.