Jihočeský kalendář akcí - kultura, koncerty, zábava, sport, ubytování

Akce s Budvarem

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

Jižní Čechy

17.10.2017

Jižní Čechy jsou hodnoceny jako jedna z největších a nejoblíbenějších turistických oblastí České republiky.  Jižní Čechy jsou bohaté na historické památky, hrady a zámky, a mnoho z nich je zapsaných do světového dědictví UNESCO. Mezi turisticky nejnavštěvovanější patří zámek Hluboká nad Vltavou a Český Krumlov. Jihočeským krajem protékají tři významné české řeky a to Vltava, Otava a Lužnice.

Jižní Čechy pokrývají rozsáhlé území sousedící na jihu s Rakouskem, na jihovýchodě s Dolním Rakouskem,  na jihozápadě s německou spolkovou zemí Bavorsko a na východě s vinařskou Jižní Moravou. Metropolí jižních Čech je krajské město České Budějovice, které je známé svou pivovarnickou historií – přijeďte si dát pivo Budvar, které je proslavené po celém světě.

Krajina Jihočeského kraje je známa řadou rybníků a malebných vesnic ve dvou pánvích uprostřed kraje, Českobudějovické a Třeboňské. Na hranicích s Rakouskem jsou Novohradské hory a na jihozápadní hranici druhé nejvyšší pohoří v Čechách, Šumava.

Dalšími významnými jihočeskými městy jsou Písek, v jehož blízkosti najdeme hrad Zvíkov a zámek Orlík, dále Tábor nazývaný husitským městem, s historickým centrem, Husitským muzeem a zpřístupněným historickým podzemím. V blízkosti Tábora se nachází Chýnovské jeskyně, na opačné straně poté lázeňské město Bechyně, kde můžete objevit další zámek. Město Český Krumlov je nazýván perlou jižních Čech. Historické jádro města bylo v roce 1992 zapsáno na seznam památek kulturního dědictví UNESCO. Nad městem se zdvihá jeden z největších zámků ve střední Evropě, zámek Český Krumlov.

Oblíbená a velice navštěvovaná je Lipenská přehrada, která převážně slouží k rekreačním účelům s širokou nabídkou vodních sportů a v zimě bruslení a lyžování.

Kulturní aktivity

Jižní Čechy jsou dějištěm mnoha rozličných kulturních festivalů a akcí. Slavnosti pětilisté růže nebo Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově patří mezi nejvýznamnější akce této oblasti. Další kulturním dějištěm je otáčivé hlediště v Českém Krumlově s venkovní divadelní scénou.

Počet obyvatel

 

 

637 460 – Jižní Čechy celkem

 

 

94 865 - České Budějovice

 

35 484 - Tábor

 

 

29 949 - Písek

 

 

 

Krajská oblast

                             

Rozloha kraje je 10 056 km², mezi největší města patří České Budějovice, Tábor, Písek, Strakonice,

Jindřichův Hradec, Český Krumlov a Prachatice - tyto města tvoří i okresy.

 

Časové pásmo

 

 

GMT + 1, letní central

 

evropský čas: GMT + 2

 

Nadmořská výška

400 – 600 m. n. m.

Průměrná roční teplota

Od 4°C do 8°C, v létě + 20°C, v zimě – 5°C

 

Podnebí

 

mírné s typickými proměnami čtyř ročních dob

Úřední jazyk

Čeština

 

Užitečné odkazy

Zdravotní péče a bezpečnost

Existují kvalitní a vysoce specializovaná zdravotnická zařízení – veřejná, soukromá a církevní, poskytující profesionální služby jak českým pacientům, tak návštěvníkům z ciziny.

Přístupnost

Jihočeský kraj se snaží rozšiřovat bezbariérové přístupy nejenom k restauracím, obchodům a kulturním zařízením, ale zejména k dopravní síti (nízkopodlažní autobusy a trolejbusy).

 

Důležitá telefonní čísla

     

150

Hasiči

       

158

Policie České republiky

   

155

Záchranná služba

     

112

Jednotné evropské číslo tísňového volání

 

 

 

           

Ubytování

K dispozici jsou luxusní hotely v centrech měst nebo menší hotely a soukromé pensiony v širším okolí. Využít můžete samozřejmě také bohatou nabídku hostelů, popřípadě kempů.

 

Restaurace

Najdete zde českou i mezinárodní kuchyni, avšak doporučujeme ochutnat i jihočeské speciality, které jsou v denní nabídce lokálních restaurací. K jídlu určitě uvítáte mnoho druhů skvělých piv např. světoznámé pivo Budvar nebo Plzeň.

 

Nákupy

Metropole České Budějovice nabízí hned několik obchodních center, kde si můžete zakoupit jak české, tak zahraniční značky zboží. V menších městech jsou to spíše menší obchůdky v centru.

 

Státní svátky

     

1. leden Nový rok

     

5. duben Velikonoční pondělí

   

1. květen Den vítězství

   

8. květen Den vítězství v Evropě

 

5. července Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

6. července Den upálení mistra Jana Husa

28. září Den české státnosti

   

28. října Den vzniku samostatného československého státu

17. listopadu Den boje studentů za svobodu a demokracii

24. prosinec Štědrý den

   

25. prosinec 1. svátek vánoční

   

26. prosinec 2. svátek vánoční

   

 

      Jihočeský kalendář akcí

      Generální partner

O nás

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace