Jihočeský kalendář akcí - kultura, koncerty, zábava, sport, ubytování

Jih Noviny

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

100. jubilejní sezóna Jihočeského divadla

20.02.2019

100. jubilejní sezóna Jihočeského divadla

 

Jihočeské divadlo vstoupilo rokem 2019 do své 100. jubilejní sezóny. Datum výročí připadá na
6. září, ale připomínat si jej se chystáme celý rok. Oslavy zahájíme na konci února první divadelní přehlídkou Jihočeského divadla v Praze s názvem Jižní spojka.

Pokračovat budeme na jaře, kdy proběhne premiéra interaktivní vizuálně-zvukové instalace
v narozeninové maringotce Malého divadla, které v letošním roce oslaví své 70. narozeniny. Poprvé budou moci diváci tuto instalaci vidět 29. května v rámci 4. ročníku Sousedské slavnosti. V tento den zároveň proběhne vernisáž výstavy ke 100 letům Jihočeského divadla. Výstavu připravujeme ve spolupráci s Jihočeským muzeem. Stoletý příběh Jihočeského divadla bude mapovat publikace, na jejíž křest se mohou diváci těšit na podzim letošního roku. Třetím významným výročím jsou
200. narozeniny historické budovy Jihočeského divadla, které připadají na závěr roku.

Výroční program tím však zdaleka neskončí. Pestrou nabídku chystáme pro diváky i na naší letní scéně – Otáčivém hledišti v Českém Krumlově až do konce léta 2020.     

 

 

První divadelní přehlídka Jihočeského divadla v Praze – Jižní spojka 2019

 

V období od 26. února do 11. března představíme pražským divákům to nejlepší z produkce všech čtyř souborů Jihočeského divadla. V hlavním městě zahrajeme celkem 5 titulů v divadlech DISK, NoD, ABC a ve Fóru Karlín. Na jeden dovezeme diváky z Prahy do Českých Budějovic. 1. března do Budějovic vyrazí speciální autobus, který zájemce z Prahy přiveze (a po představení zase odveze zpět). Budou tak mít možnost vidět dokumentární politické drama Jiřího Havelky s názvem Elity, které napsal pro Slovenské národní divadlo a my jsme ho uvedli jako první české divadlo. Na Slovensku byla hra oceněna diváky jako ´hra roku´ a i v Budějovicích je vyprodáno,” dodává režisérka
a umělecká šéfka činohry Martina Schlegelová.

 

Ředitel Jihočeského divadla k Jižní spojce říká: Máme ambice region překračovat. A jak jinak než se začít pravidelně představovat v Praze? S pražským divadlem se bavíme i o stálejší spolupráci, rádi bychom tu po celou sezónu uváděli některé inscenace. Tou cestou zase hledáme nové diváky.
A snažíme se na sebe upozornit i odbornou veřejnost.”

 

Přehlídku zahájíme v divadle DISK komorní inscenací Téměř dokonalá láska. Příběh inspirovaný osudem Nataši Kampuschové uvedeme 26. února. V DISKu nás mohou diváci vidět i druhý den přehlídky. Autorská inscenace Janka Lesáka o lásce k moři a snech českého národa, Čechomoří, je inspirovaná skutečným příběhem a upozorňuje na to, že sny jsou možná důležitější než samotné vynálezy, protože vytvářejí podhoubí, ze kterého může vyrůst několik dalších příběhů, hrdinských činů a lásky, záleží jenom na tom, po čem toužíte.

 

První březnovou sobotu se ocitneme na Sicílii v městečku Palermo. Hra GAME je participační divadlo pro celkem 50 hráčů postavené na principech LARPu (Live Action Role Playing Game). V této hře jste na hracím plánu figurkou Vy sami. Neexistuje únikový východ, musíte hru hrát a dohrát.   

V neděli 3. března si tak trochu zakouzlíme v Divadle ABC. Kouzelná rodinná opera Benjamina Brittena Kominíček zavede diváky do zákulisí divadla, ale možná ukáže i hravou a interaktivní formou tu správnou cestu k tomu jak začít milovat operu.

 

Přehlídku zakončíme 11. března ve Fóru Karlín autorským tanečním divadlem světově uznávaného choreografa a režiséra Petra Zusky Klíče odnikud. V inscenaci tančí mezinárodní soubor baletu Jihočeského divadla (CZ, F, BR, S, JAP, GR, H, I). V hlavní roli ONA tanečnice vystoupí Julie De Meulemeester (F) – jedna z nejtalentovanějších a nejcharizmatičtějších sólistek v historii baletního souboru Jihočeského divadla. Sám Petr Zuska o Julii říká: „…sólistka, u které se snoubí naprostá muzikálnost, naprostá citlivost, technická dovednost, stylovost a obrovské charisma…“

 

Zajímavostí této inscenace je kombinace tance s netradičním využitím živé klavírní interpretace výběru z Janáčkova klavírního cyklu Po zarostlém chodníčku přímo na jevišti. Ke spolupráci na tomto projektu proto Zuska přizval známou klavírní virtuozku Boženu Steinerovou, která se může pochlubit koncertní a pedagogickou činností na všech kontinentech světa.

 

 

      Jihočeský kalendář akcí

      Generální partner

O nás