INFORMACE

o utkání UNIQA Ex-ligy ročník 2019/20

ZÁPAS: VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK ČEZ KARLOVARSKO

PEREX:
Ve šlágru 11. kola volejbalové extraligy se utkal domácí Jihostroj, druhý tým tabulky, s lídrem soutěže z Karlových Varů. Po úžasné podívané v Lize mistrů se hrál na jihu Čech opět skvělý volejbal. Pikantní nádech mělo utkání především pro Marka Zmrhala, který v Karlovarsku minulou sezonu působil.

č.: 63 dne: 14. 12. 2019 v hod.:18:00

VK Jihostroj České Budějovice – VK ČEZ Karlovarsko  2:3 (25:22, 25:23, 14:25, 17:25, 14:16)

Rozhodčí: Krtička J., Kořenek J.

Počet diváků: 910

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Křesťan, Zmrhal, Todua, De Amo, Michálek, Mach, libero Kryštof. Střídali: Mechkarov, Ondrovič, Fila, Ulč,

Hosté:  Patočka, Rejlek, Wiese, Wilson, Ticháček, Vašina, libera Pfeffer, Petrák. Střídali: Lux, Džavoronok, Baláž,

Vyjádření:

Domácí:

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Asi se na nás podepsala Liga mistrů. Nezvládli jsme slibný náskok, rozhodčí nám dneska taky nepomohli. Nedá se nic dělat, musíme dojet tenhle těžký program do konce.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Hráli jsme slušně po tu dobu, co nám stačily síly. Pak nám došlo. Máme to teď postavený bohužel tak, že nemůžeme vystřídat na důležitých postech. V pátém setu Karlovy Vary zariskovaly, podařilo se jim dát dobrý servis a my jsme chybovali na útoku.“

Hosté:

Filip Rejlek (kapitán VK ČEZ Karlovarsko) „Cenné vítězství. Nerodilo se snadno. Ty první dva sety jsme absolutně nezvládli, nechali jsme domácím prostor hrát. Jsem rád, že nás to nepoložilo, že jsme vyhráli.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „První dva sety byly špatný. Pak jsme přestali dělat chyby. Pátý set byl o jednom dvou balonech, který se v koncovce díky servisu přiklonil na naši stranu.“

Popis utkání:

Jihočeši od začátku zápasu navázali na výborný výkon, který předvedli proti italské Civitanově. Hráli velmi soustředěně, dařil se jim příjem podání a vedli už 17:13. Karlovarsko dirigované Ticháčkem stačilo srovnat, velkou zásluhu na tom měl Vašina a jeho tvrdý servis, ale koncovka patřila domácím.

Západočeši rozhodně nepřijeli s poraženeckou náladou, to se projevilo hned ve druhém dějství. Wiese útočil z ohromné výšky, Ticháček přidal přímý bod z podání a Karlovarsko vedlo 14:10. Za Macha poslal na hřiště trenér Dvořák Ondroviče, po ztrátě se za koncovou čáru postavil Petr Michálek a jeho plachtící servis dělal hostům velké starosti. Na síti se rozsmečoval Zmrhal, výborně blokovali Ondrovič s Toduou a Jihostroj se rázem dostal do vedení. První setbol ještě domácí neproměnili, při druhém Křesťan smečí set ukončil.

Třetí set zahájil v domácím dresu v základní sestavě Ondrovič a hned si připsal úspěšný blok. Wiese, ke kterému se přidal Patočka, se s vývojem utkání nechtěl smířit. Polský smečař zaúřadoval na síti i na podání, Patočka si pohlídal útok Ondroviče, Zmrhala i Křesťana a Karlovarsko odskočilo už na 16:8. Jihočeši prostřídali, ale set patřil hostům (25:14).

Do sestavy Jihočechů se vrátil kapitán Mach, bojovalo se o každý míč. Na domácí hráče možná doléhala únava z náročného programu, ale dřeli a nechtěli nechat zápas dojít do pátého setu. Hosté z Karlovarska měli ve čtvrtém setu stále jedno až dvoubodový náskok, Ticháček si mohl dovolit kombinovat se všemi útočníky a postupně bylo jasné, že diváci ve Sportovní hale budou svědky i pátého setu.

A rozhodně nelitovali. Nádherné výměny, obětavé zákroky v poli na obou stranách a dělové rány z rukou všech smečařů, to byly parádní okamžiky, které zvedaly fanoušky ze sedadel. Jihočeši získali vedení 9:6, na 11:8 zvyšoval Zmrhal, když vystavil stopku Rejlkovi. Lukáš Vašina skvělými servisy srovnal (11:11) a drama pokračovalo. Na 14:13 pro hosty útočil do autu Křesťan, ale mečbol odvrátil ranou Zmrhal. Druhý mečbol nekompromisně proměnil Wiese, Karlovarsko si z jihu odvezlo dva body a upevnilo si první místo v tabulce extraligy volejbalistů.

Autor: Redakce VK Jihostroj Č.B., foto: Dan Kubát