Jihočeský kalendář akcí - kultura, koncerty, zábava, sport, ubytování

Jih Noviny

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

Vřelé publikum a inspirativní město, shodují se umělci. 29. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov uzavřel koncert České filharmonie

11.10.2020

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Vřelé publikum a inspirativní město, shodují se umělci. 29. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov uzavřel koncert České filharmonie

 

Praha, 7. října 2020 – 29. ročník tradičního Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov je minulostí. Tři týdny plné hudby zakončil Ivo Kahánek Šostakovičovým Koncertem pro klavír, trubku a smyčcový orchestr č. 1 c moll, op. 35 za doprovodu nejvýznamnějšího českého tělesa České filharmonie. Ta v druhé půli zahrála Dvořákovu symfonii č. 8. Nejstarší český orchestr vystoupil v Českém Krumlově po 16 letech.

 

„Jsem spokojený s tím, jak jsme se na jaře rozhodli. Tedy festival nezrušit, ale zrealizovat v jiném termínu. Myslím, že se 29. ročník zapíše do naší dlouhé historie. Byl totiž úplně jiný. Koncerty se konaly v interiérech, některé jsme vysílali živě, umělci pocházeli pouze z tuzemska. Všechno bylo jinak. Přes všechny starosti a dramaturgické změny našeho rozhodnutí nelituji. Věřím, že lidé ocenili, že jsme to nevzdali. V kultuře to nemůžeme vzdávat, protože bez kultury by byl život poloviční,“ hodnotí letošní ročník prezident festivalu Jaromír Boháč.

 

Uspořádat v dnešní době festival? Odvážné

Mezinárodní hudební festival navštívili i zástupci partnerů. „Jsem rád, že jsem na festivalu mohl být a že se mohu poklonit za to, co se událo. A to nejen letos, ale za celých 29 let. Organizátoři i v této nejednoduché době dokázali uspořádat opětovně úžasný festival. Nejen ve smyslu hudby, scenérie, ale každého detailu. Děkuji jim za to, co dělají,“ říká Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy.

 

Mezinárodní hudební festival se konal i za podpory Českého Krumlova. Starosta města Dalibor Carda si nenechal několik koncertů ujít. „Velmi mě překvapil Pavel Černoch – úžasný projev, nádherný orchestr. Celé vystoupení působilo charismaticky. Potěšilo mě, že čeští umělci dokázali plně nahradit zahraniční umělce, a že hudba v provedení českých umělců a orchestrů byla skvělá. Letošní ročník považuji za velký heroický výkon pořadatelů, že se odvážili festival odložit do jiného termínu. Prokázali tím odvahu a hrdinství. Český Krumlov a mezinárodní hudební festival k sobě neoddělitelně patří a já budu rád, když budu moci jako starosta doprovázet jubilejní 30. ročník.“ 30. ročník Mezinárodního hudebního festivalu se bude konat od 16. července do 7. srpna 2021. Vstupenky budou v prodeji od prosince.

 

Umělci se shodují – atmosféra v Českém Krumlově je neuvěřitelná

Závěr festivalu patřil České filharmonii, jejímu šéfdirigentovi Semjonu Byčkovi a klavíristovi Ivu Kahánkovi. Interpreti byli unešení z reakcí publika i samotného Českého Krumlova. „Atmosféra byla ohromná. Na festivalu jde cítit, že má tradici. Kromě toho jakákoliv hudba v kulisách takového inspirativního města, jako je Český Krumlov, nemůže být jiná než výjimečná,“ říká klavírista Ivo Kahánek, který se na festivalu představil poprvé.

 

Podobné pocity měl i šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov. „Když jsem přijel do města a spatřil jsem jeho krásu… Je to klenot uprostřed Evropy. A právě město samotné vytváří tu správnou atmosféru. Navíc nám publikum dalo zažít vřelou odezvu na náš koncert, ze které bylo cítit, že šla opravdu od srdce. A to je to, pro co žijeme. Závěrečný koncert byl mým prvním v Českém Krumlově a doufám, že ne posledním.“

 

Díky festivalovým návštěvníkům se opraví klavír v umělecké škole pro nevidomé

Mezinárodní hudební festival spolupracuje se Základní uměleckou školou Jaroslava Ježka už několik let. Každoročně jde výtěžek z prodeje festivalových programů a pět korun z každé prodané vstupenky na konkrétní věc. Letos se vybralo 18 500 korun, za které se zrenovuje piano značky Petrof. „Vyučovat v hudbě nevidomé děti je velmi tvrdá práce. Proto oceňujeme, najde-li se silný partner, který nám podá pomocnou ruku. A tím se stal právě českokrumlovský festival. Je nám velkou ctí s ním spolupracovat,“ Miroslav Tengler, ředitel ZUŠ Jaroslava Ježka v Praze.

 

 

 

 

Pro více informací, prosím, kontaktujte:

Mgr. Lucie Herberová

PR Manager

Tel.: +420 728 453 064

e-mail: lucie@festivalkrumlov.cz

 

 

O Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov je významnou kulturní přehlídkou, na které od roku 1992 zní hudba od 15. až po 21. století. Během celé historie festivalu na něm vystoupilo více než 12 tisíc umělců ze 40 zemí světa. Mezi nimi byli i velké kulturní ikony jako např. operní pěvci Plácido Domingo, Jonas Kaufmann, Renée Fleming, ale i nedávno zesnulý zpěvák Karel Gott nebo operní pěvkyně Dagmar Pecková. Festival navštíví každoročně okolo 20 tisíc lidí, letos se však festival kvůli COVID-19 přesunul na podzimní termín a do interiérů.

 


       
 

 

 

      Jihočeský kalendář akcí

      Generální partner

O nás

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace