Jihočeský kalendář akcí - kultura, koncerty, zábava, sport, ubytování

Akce s Budvarem

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

SLAVNOST DOLNÍ VLTAVICE ŽIJE!

SLAVNOST DOLNÍ VLTAVICE ŽIJE!

21.09.2019
září

21

SLAVNOST DOLNÍ VLTAVICE ŽIJE!
21.09.2019, 15:00

DOLNÍ VLTAVICE ŽIJE!

tak se jmenuje projekt, který spočívá ve virtuálním znovuvynoření Dolní Vltavice nad hladinu Lipna. V sobotu 21. září 2019 se v Dolní Vltavici uskuteční slavnost, jejímž vyvrcholením se stane po setmění virtuální znovuvynoření Dolní Vltavice nad hladinu Lipna v rámci velké multimediální show. Záštitu nad slavností převzala paní Mgr. Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeského kraje, a JUDr. Ivana Červenková, velvyslankyně České republiky ve Vídni.

Dolní Vltavice zažila pohnuté dějiny. Byla založena ve 13. století zvíkovským purkrabím Hirzem, který ji roku 1268 daroval klášteru ve Zlaté Koruně. V roce 1930 zde žilo 414 obyvatel, z toho 393 Němců. Po 2. světové válce došlo k odsunu původních německy mluvících obyvatel. V letech 1956-57 zanikla téměř celá obec zatopením vodami lipenského jezera. Pod hladinou leží rozlehlé náměstí, kostel, fara, hřbitov, škola, radnice, několik hospod, řemeslné dílny i obytná stavení.

Vyvrcholení projektu se uskuteční 21. září 2019 na slavnosti, která se bude konat na místě bývalé obce přímo u lipenského jezera pod záštitou Mgr. Ivany Stráské, hejtmanky Jihočeského kraje a JUDr. Ivany Červenkové, velvyslankyně České republiky v Rakousku. Zahájení bude v 15 hodin, a to proslovy VIP hostů a požehnáním a společnou modlitbou s opatem kláštera Schlägl, dr. Martinem Felhoferem a provinciálem Karlskirche ve Vídni dr. Martinem Pastrňákem, OCr. Účastníci akce se mohou těšit na přednášku o historii obce, křest brožury o Dolní Vltavici nebo výstavu dolnovltavických archiválií, dále na hudební produkce a vystoupení folklorních souborů. Připraven bude i doprovodný zábavní program pro děti. Se západem slunce zazní na břehu Lipna skladby v podání symfonického orchestru a několik překvapení. Po úplném setmění vystoupí pomocí velké multimediální show Dolní Vltavice virtuálně nad hladinu Lipna, za doprovodu původního zvonu dolnovltavického kostela sv. Linharta (dnes v Sušici) a jeho varhan (dnes ve Vlachovo Březí). Slavnosti se zúčastní mnozí rodáci z Dolní Vltavice.

Projekt je uskutečňován v rámci přeshraniční spolupráce s partnery v Rakousku, kde se partnerem stala obec AIGEN-SCHLÄGL a s partnery v Bavorsku se spolkem VEREIN DER HEIMATTREUEN BÖHMERWÄLDLER e.V. a obcí ČERNÁ V POŠUMAVÍ.

Projekt je podpořen prostředky INTERREG Česká republika-Rakousko a INTERREG Česká republika-Svobodný stát Bavorsko - EVROPSKÝ FOND PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ.Organizační pokyny:


Pro diváky, kteří přijedou vlastními auty z české strany, je zajištěno parkování na louce za kapličkou Stini.

Z Černé v Pošumaví AN pojede do Dolní Vltavice před zahájením slavnosti mimořádný autobus, a to ve 14:00 hod., 14:30 hod. a 18:00 hod., stejně tak po ukončení slavnosti z Dolní Vltavice do Černé v Pošumaví.

Na rakouské straně pojede autobus ze Schläglu přes Aigen na Kyselov ve 12:45 hod., 13:30 hod. a 14:15 hod. (Musikverein Aigen-Schlägl), odkud se bude pokračovat přívozem do Dolní Vltavice. Stejně tak i cesta zpátky.

Případné změny v časech odjezdu autobusů budou zveřejněny před akcí na webových stránkách www.dolnivlatvicezije.cz a na facebookové stránce Dolní Vltavice žije - Untermoldau lebt.

Občerstvení bude zajištěno formou stánkového prodeje.

 

      Jihočeský kalendář akcí

      Generální partner

O nás