Jihočeský kalendář akcí - kultura, koncerty, zábava, sport, ubytování

Akce s Budvarem

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

Cyklostezky a cykloturistika v jižních Čechách

18.10.2017

Cyklostezky a cykloturistika v jižních Čechách

Jižní Čechy jsou přímo ‚ráj‘ pro cyklisty. Cyklotrasy jsou povrchově rovné, udržované a vedené většinou v klidných lesích, které vás budou po celou cestu chránit před vysokými teplotami, sluncem a větrem. Cyklotrasy jsou spojenys možností ochutnávek místních kulinářských specialit a s využitím komfortu místních ubytovacích služeb.

 

 Doporučená místa pro cykloturistiku

  

Jindřichohradecko – Česká Kanada – Na stezkách v této části vás čeká krajina s rozlehlými lesy a veliké rybníky, historické centrum a zámek v Jindřichově Hradci, mohutná zřícenina hradu Landštejn. Nejlepším způsobem, jak prozkoumat tyto krajiny je cyklistika. Na silnicích téměř žádný provoz, hezké a udržované trasy, mnoho dlouhých, krásných, zajímavých a poučných cyklotras. V těchto krajinách je nejoblíbenější cykloturistika. Jak díky podmínkám, tak i díky službám pro cyklisty.

 

Třeboňsko –Téměř všude rovinatá krajina, plná rybníků, vodních nádrží a krásné Jihočeské přírody. Je zde plno naučných stezek a cyklotras. Užijí si to zde nejen děti, ale i sportovci. Je zde několik míst, které spadají pod patronací UNESCO. Také je zde mnoho známých památek, jihočeské zajímavé vesnice, které spadají do Selského baroka. Na cyklotrasách, kterých je tu mnoho, také najdete velice dobré a kvalitní restaurace, penziony a jihočeské hospody.

 

Novohradsko –Cyklotrasy zde vedou přes vrcholky kopců v hraniční oblasti. Potkáte se tu s téměř neznámými oblastmi, ale za to velmi zajímavými. Nejvyšší vrcholy zde dosahují i přes 1 000 m n. m. Můžete se v těchto místech těšit na nedotčenou krásnou přírodu, čisté potůčky a nejstarším chráněným územím v Čechách (Žofínský prales). Po cestě se zde můžete ohřát v Novohradských lázní. Výlet do Novohradských hor je spíše pro milovníky krásné, čisté přírody.

 

Českokrumlovsko – V tomto kraji nesmíte zapomenout na město Český Krumlov, kde leží nádherný hrad a zámek na seznamu UNESCO. Nenechte si ujít také Rožmberk nad Vltavou, Zlatá Koruna nebo Vyšší Brod. Protéká tudy řeka Vltava, kolem ní jsou vyhlášené cyklotrasy. Na kole jste všude snadno a rychle, a kdyby vás kola už omrzela, můžete si vypůjčit loďku a vyplout na Vltavu.

 

Šumava a Lipensko – Tady pro změnu máte horská pásma Šumavy a vodní nádrže, rekreační a sportovní střediska po celý rok. Levá strana veliké vodní nádrže Lipna je určená spíše pro vodní sporty, natož pravá strana veliké vodní nádrže Lipna je určena pro cykloturistiku. Po cyklotrasách pojedete lesy, podhorskými loukami, horská jezera, rašeliniště, plno chráněných rostlin a zvířat. Specialita tohoto kraje je Šumavská topinka, kterou nezapomeňte ochutnat po těžké cestě.

 

Národní Park Šumava – V této krajině projedete hlubokými lesy, horskými loukami, potoky a plno nádherné a čisté lesní přírody. Užijí si to tu jak rodiny s dětma, tak i sportovci. Velice důležitý je tu pramen Vltavy, kam byste se určitě měli zajet podívat. Také velice zajímavá je rovina kolem Schwarzenberského kanálu a zajímavá říčka Vydra. Je zde hodně penzionů pro cyklisty a specialita tohoto místa jsou výtečné borůvkové lívance.

 

Táborsko – Leží mezi jižními a středními Čech. Vyhlášené stezky jsou kolem pověstné hory Blaník. Také podél řeky Lužnice z Tábora do Bechyně.  Tento kraj láká svou bohatou historií, už jen díky Janu Husovi. Z celé Evropy se sem lidé sjíždějí v září na husitské slavnosti. V tomto kraji je také krásná příroda a mnoho zajímavých památek.

  

Netolicko – Zajímavá krajina plná ovocnými stromy a keři. Specialita zde je jablečný mošt. V tomto kraji se nachází zámek Kratochvíle. Příroda plná lesů, luk a rybníků. Setkáte se tu se spousty archeologických míst, můžete tam po cestě navštívit i archeopark. Pro cyklisty je zde několik tématicky zaměřených tras.

 

Českobudějovicko –Pro cyklisty je zde hlavní zábavou pivovarnická tradice. J Ale také je tu spousta známých a hezkých památek i staré vesnice ze selského baroka. Některé vesnice jsou zapsány do seznamu UNESCO. Je zde mnoho cyklotras, přes lesy, louky i po udržovaných stezkách a jsou vhodné pro rodiny s dětma. Velice známý je tu také Zámek Hluboká nad Vltavou.

 

Strakonicko – Zde je k vidění hrad s městským muzeem nebo proslulé dudácké slavnosti. Klidné, neobjevené cyklostezky. Projedete se kolem zříceninu Helfenburk, také mezi rybníky kolem Vodňan. Toto místo je také proslulé a památkové díky Švandu Dudákovi, Karlu Klostermannovi, Františku Ladislavu Čelakovskému. Příroda pro cyklistiku je zde také velice krásná a příjemná.

 

Písecko – Kolem řeky Otavy a přehrady Orlík jsou krásné a udržované cyklotrasy. Trasy vedou také okolo hradu Zvíkov a zámku Orlík. Proslulou zábavou jsou zde trasy po stopě vojáka Švejka. Jedna z cyklotras vede i přes nejstarší kamenný most v Evropě. Mnohé vám mohou nabídnout také stezky mimo památky krásnou krajinou.

 

Blatensko – Tato oblast je převážně rovný povrch, kde najdete plno luk, polí, kostelíků a téměř nedotčenou přírodu. Cestou se můžete zastavit ve městě Blatná, kde je doporučené navštívit vodní zámek. Je zde krásná příroda, i zajímavá architektura vesnic.

 

Prachaticko – Pro zdatné sportovce je zde těžká trasa z Prachatic na horu Libín. Po zdolání této hory si můžete odpočinout v restauraci, nebo pro milovníky adrenalinu je nahoře jeden z největších lanových parků v České republice. Zajímavými městy jsou také Vimperk, Volary, Husinec (rodné místo Jana Husa). Je zde spousta rozmanitých a zajímavých cyklotras.

 

Vyhlášené několikadenní Cyklotrasy

Vltavská cyklistická cesta – Když nevíte, co by, jste podnikli za hezkého počasí, můžete si vyjet na CELOVÍKENDOVÝ CYKLISTICKÝ VÝLET. Cestou se potkáte se Šumavskou přírodou, Rožmberskou historií, stezkami kolem ‚Lipenského moře‘ i nádhernou přírodou podél toku řeky Vltavy. Trasa je značena cyklistickými značkami s logem Vltavské cyklistické cesty. Tato trasa je v celku dlouhá kolem 110 - ti kilometrů, středně náročná.

Otavská cyklistická cesta– Stezka je vedena krajem Karla Klostermanna, kde je hlavním tokem řeka Otava. Po cestě potkáte pozůstatky rýžování zlata, starých sklářích i vorařských řemeslům. Hlavní zábavou po cestě je krásná, kouzelná příroda této překrásné jihočeské řeky. Trasa začíná od šumavské Modravy, jede se kolem toku Otavy až k hradu Zvíkov, u kterého Otava vtéká do Vltavy. Stezka je značena cyklistickými značkami s logem Otavské cyklistické cesty. Je dlouhá 135 km a středně náročná.

Cesta Selským barokem za husitskou historií – Stezka je krásná malebnou krajinou, jihočeským selským barokem i husitskou historií. Stezka vede 98 km z Českých Budějovic do Tábora. Je středně náročná.

 

Na kole Českou Kanadou – Tato trasa vede přes panství rožmberského regenta Jakuba Krčína, přes Třeboňskou pánev, mnoho rybníků a dobrého piva, malebnou krajinou Českomoravské vrchoviny části jménem ‚Česká Kanada‘.Trasa je dlouhá 110 km a je středně náročná.

 

Cyklotrasa okolo 100 rybníků – Mírně kopcovité, většinou v lesech. Jsou to příjemné výlety, protože stromy vás chrání před vedry a větry.V krásné, nedotčené přírodě můžete občasně vidět i orly a vydryV oblasti mezi městy Gmünd, lázeňskými městy Litschau a Třeboňmají sportovci možnost navštívit historická kulturní města, zámky a památky a vychutnat si místní kulinářské speciality.

 

Doporučená trasa: Okolo Borůvkovan

NA KOLE OKOLO BORŮVKOVAN je cyklotrasa okolím Borovan, kterou pro vás každoročně připravujeme při příležitosti konání Borůvkobraní. 

Jedná se o 26 km dlouhou a nenáročnou cyklotrasu, která je vhodná pro děti a všechny typy kol. Trasa vede převážně po asfaltových cestách a málo frekventovaných silnicích přes jednotlivé osady a turistické zajímavosti v nejbližším okolí Borovan.

Po trase je možné na občerstvovacích zastávkách a v pohádkových kancelářích sbírat razítka s kaprem Jakubem Borůvkářem. Po předložení alespoň 6 razítek získá každý účastník borůvkové cyklotrasy v borovanském infocentru malou odměnu.

Váš Jihočeský Kalendář

 

      Jihočeský kalendář akcí

      Generální partner

O nás

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace