Jihočeský kalendář akcí - kultura, koncerty, zábava, sport, ubytování

Jih Noviny

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

Jihočeské divadlo končí sezónu v Českých Budějovicích a připravuje se na svou letní sezónu nejen před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově.

04.05.2023

Jihočeské divadlo končí sezónu v Českých Budějovicích a připravuje se na svou letní sezónu nejen před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Jihočeské divadlo čeká poslední premiéra „zimní“ sezóny 2022/2023.

Milovníci opery se mohou těšit na strhující grand operu francouzského romantismu Samson a Dalila. Tato velkolepá inscenace v režii Magdaleny Švecové a hudebním nastudování Martina Peschíka nabídne úchvatná sborová čísla, slavné baletní bakchanále a opojné árie. V operní historii Jihočeského divadla uvádíme Samsona a Dalilu poprvé. Choreografie Martin Šinták, scéna a kostýmy Marek Cpin, světelný design Michal Hōr. Premiérová uvedení 5. a 6. 5. v DK Metropol.

Sezónu v Českých Budějovicích zakončíme již tradičním Koncertem baletní školy. Baletní škola má v Jihočeském divadle pod vedením baletního mistra Sergeje Škalikova více jak dvacetiletou tradici a v současné době čítá na 120 členů. Premiérová a jediná uvedení koncertu 27. a 28. května v DK Metropol.

Letošní zimní sezóna 2022/2023 byla velice úspěšná. Návštěvnost našich divadelních představení byla téměř o 9 % vyšší, než tomu bylo v poslední srovnatelné sezóně 2018/2019 před covidem. „Velice si velkého zájmu publika o naše představení vážíme a věříme, že i nadále bude náš repertoár pro diváky atraktivní a budou se k nám rádi vracet,“ doplňuje ředitel divadla Lukáš Průdek.

1. 9. 2018 – 26. 4.2019 458 odehraných představení 55 938 prodaných vstupenek 74,73% návštěvnost 1.9. 2022 – 26. 4. 2023 435 odehraných představení 49 917 prodaných vstupenek 83,48% návštěvnost

Léto s Jihočeským divadlem

Soubor opery opět uvede ikonické dílo české opery - Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany - v unikátních kulisách malebných Holašovic. Typická jihočeská vesnička, která letos slaví 25 let od zapsání do seznamu UNESCO, si zachovala svou architektonickou podobu tzv. selského baroka z 19. století, a je tak autentickým dějištěm pro dobrodružné námluvy Mařenky a Jeníka.

Mimořádná je i kostýmní výprava Dany Haklové s originálními blatskými kroji, které byly zhotoveny přímo pro tuto inscenaci. V režii Tomáše Ondřeje Pilaře a hudebním nastudování Davida Švece uvádíme 7. a 8. července. Prodanou nevěstu uvádíme v rámci projektu Jihočeské divadlo venkovu. Generálním partnerem opery Prodaná nevěsta je skupina ČEZ. Letní open-air klasika o nejslavnější vraždě v dějinách českého dramatu v průběhu celého léta v Žižkárně. Maryša: Příběh vraha zavede diváky na náves malebné moravské vesnice, kde se během malé chvíle začnou dít velké věci. Otáčivé hlediště Český Krumlov 2023 Letní sezónu Jihočeského divadla před Otáčivým hledištěm zahájí i zakončí činohra. Diváci uvidí osvědčené činoherní hity Dracula a Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em) v režii Martina Glasera. Letos naposledy uvedeme Muže Dvojhvězdy v režii Petra Formana. Příběh létajícího muže podle románu Alexandra Grina „Zářivý svět“ sklidil od své premiéry v roce 2021 velký divácký úspěch, ale i ocenění divadelní kritiky. Josef Lepša získal za scénografii a animaci k představení Muž Dvojhvězdy prestižní Cenu divadelní kritiky za rok 2021 v oboru scénografie. Jediná premiéra léta před Otáčivým hledištěm bude patřit tanci. Taneční divadlo Egon Schiele - Autoportrét, inspirované životem a dílem tohoto světoznámého umělce, který část života strávil právě v Českém Krumlově, uvádíme v premiéře 5. srpna 2023. Choreografie se ujal Jan Kodet a režie duo SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. V podání baletního souboru Jihočeského divadla se diváci stanou svědky návratu ducha Egona Schieleho do zámecké zahrady.

České dějiny v 70 minutách představí Malé divadlo v inscenaci pro celou rodinu Úplně celá česká historie. Režisér Janek Lesák a dramaturgyně Natálie Preslová pojali české dějiny zábavnou formou a věřte, že se dozvíte mnohem víc než ve škole. „Úžasné představení. Perfektní spojení vtipu a naučných faktů. Naprosto neuvěřitelný výkon všech účinkujících. Pokud se bude tato hra ještě na Otáčivém hledišti někdy hrát, pojedeme na ni s rodinou moc rádi znovu. Opravdu nezapomenutelný zážitek,“ popisuje svůj zážitek z představení divačka Hana.

Kulturní událostí letní sezóny na Otáčivém hledišti se stalo v loňském roce Händelovo oratorium Mesiáš. Jeho scénické provedení je dílem režiséra a uměleckého šéfa opery Jihočeského divadla Tomáše Ondřeje Pilaře a dirigenta Davida Švece. Velkolepá barokní slavnost rozžije prakticky celou zahradu a vrací jí její původní ráz a smysl. Scénografické řešení odpovídá dávné tradici barokních slavností, jež sahá právě až do Händelovy doby. Záznam inscenace Mesiáš pořídí v srpnu Česká televize zastoupená producentem Jiřím Hubačem. „Na realizaci se bude spolupodílet společnost UNITEL, která se specializuje na prestižní projekty oper, koncertů, operet a baletů s uznávanými umělci z celého světa v nejvyšší umělecké a technické kvalitě. Unitel spolupracuje se všemi významnými veřejnoprávními i soukromými vysílacími společnostmi, včetně ORF, ZDF, 3sat, Arte, NHK a BBC. Ve spojení s velkými a nezávislými vydavatelstvími jako Universal Music, Deutsche Grammophon/Decca, Warner Music, Sony Classical, C Major Entertainment, EuroArts a Arthaus vydal UNITEL k dnešnímu dni asi 1000 DVD a Blu-Ray, které jsou distribuovány po celém světě. Unitel spolupracuje s prestižními orchestry, operními domy a festivaly, jmenujme například Vídeňskou a Berlínskou filharmonii, Bayerische Staatsoper, Salcburský festival, Bregenz Festival, Bayreuth Festival Festspielhaus Baden-Baden, Teatro alla Scala, Wiener Musikverein a Teatro Regio di Parma. Proto skutečnost, že se připojí k České televizi při realizaci záznamu Mesiáše, svědčí o mimořádné kvalitě tohoto představení,“ doplňuje producent Jiří Hubač.

Od 1. června 2023 bude v prodeji předplatné na novou divadelní sezónu 2023/2024. Ve stejném termínu bude zahájen volný prodej vstupenek na podzimní představení. Diváci si stejně jako v loňském roce budou moci pořídit premiérové a kupónové předplatné a zároveň se mohou těšit na novou nabídku oblíbených balíčků představení a balíčků zboží. „Budeme pokračovat i v projektu JD na dosah. Diváci se mohou díky klubu JD na dosah stát podporovateli Jihočeského divadla a získat za to, kromě dobrého pocitu, i zajímavé výhody. Členové klubu mohou nahlédnout „za oponu“, a dozvědět se o divadle i něco víc z druhé strany. Cílem klubu je vytvořit z divadla prostor pro setkávání s tvůrci, herci a dalšími zajímavými profesemi ze zákulisí divadla,“ doplňuje vedoucí obchodního oddělení Pavla Hornychová.

 

      Jihočeský kalendář akcí

      Generální partner

O nás

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace