Jihočeský kalendář akcí - kultura, koncerty, zábava, sport, ubytování

Jih Noviny

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

Obec Přední Výtoň vypsala veřejnou sbírku na opravu Vítkova hrádku

07.02.2024

Obec Přední Výtoň vypsala veřejnou sbírku na opravu Vítkova hrádku

 

Přední Výtoň 3.2. 2024: Obec Přední Výtoň vypsala veřejnou sbírku na opravu Vítkova hrádku. Podle tamního starosty Pavla Gabriše (DYCKY VÝTOŇ) je třeba opravit především dřevěnou plošinu. Aby se pokryly náklady na všechny potřebné opravy, potřebovala by obec vybrat více než 10 milionů korun.

„Vybrané peníze z veřejné sbírky budou určeny výhradně k opravě kulturní památky Vítkův hrádek, včetně zařízení. Na demontáž dřevěné plošiny a na její opravu obec Přední Výtoň ještě nemá k dispozici cenové nabídky. Konkrétní čísla, co se dřevěných konstrukcí týče, bychom mohli mít v nejbližší dnech na stole a kolik bude stát kompletní oprava zdiva Vítkova kamene, neví zatím nikdo,“ uvádí dále Gabriš.
K tomu dodává:V rámci generální opravy se vymění všechny vadné, shnilé díly. Což znamená, že stávající forma bude kompletně nahrazena plošinou z nového materiálu, při zachování původního projektu.“
Plošina je vyhledávanou turistickou atrakcí, protože nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů na Lipno a za dobrých povětrnostní podmínek i pohled na Alpy. Její jedinečnost násobí umístění v bezmála 700 let existujícím donjonu. Na základě posledního statického a dendrologického posudku skončila životnost dřevěné konstrukce vyhlídkové plošiny 31.10.2023 a je na ni zakázán přístup. Posudek byl vypracován odborníky na objednávku obce v létě roku 2023.

Nejvýše položenou hradní zřícenginu u nás provozuje obec od května loňského roku. Majitelem je od roku 1990, ale o provoz se dlouhé roky staralo občanské sdružení Spolek přátel pro Vítkova hrádku.

Pokud se nyní v obecní sbírce vybere více, než je potřeba na opravu plošiny, investuje obec peníze do dalších oprav. „Zejména jeho zdiva,“ zdůrazňuje starosta Gabriš.

Ten stále doufá, že se mu podaří otevřít Vítkův hrádek už v květnu tohoto roku. Program na letní sezónu bude sestavovat ten, s kým obec uzavře smlouvu na provoz. V minulém roce to byla Spása s.r.o., která nabídla návštěvníků pestrou škálu kulturních akcí pro děti i dospělé.

Peněžní dary je možné posílat na nově zřízený sbírkový účet obce Přední Výtoň: 6999316349/0800,

IBAN CZ96 0800 0000 0069 9931 6349, BIC GIBACZPX nebo také pomocí QR kódu

 

:

 

 

 

 

„Vítkův hrádek je ikona celého Lipenska a každá pomoc k jeho zlepšení je na místě. Všichni vítáme iniciativu obce při získání prostředků touto zajímavou cestou.  Kdyby se podařilo veřejnou sbírkou vybrat dostatek prostředků, profitovali by všichni. Vítkův hrádek je schopen nalákat návštěvníky z Rakouska, protože je na hranicích. A každá investice, která pomůže incomingu do ČR má mnoho přidaných hodnot. Jedná se o obecní majetek, takže nehrozí, že by se prostředky někam "rozkutálely", ale budou všechny opravdu investované do Vítkova hrádku. Tento záměr má podle mě všech 5P, za naši rodinu určitě pošleme tisícovku," uvádí předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.

Vítkův hrádek patří mezi nejnavštěvovanější místa na celém Lipensku. Ročně tuto gotickou zříceninu navštíví desítky tisíc lidí.

Pomozme společně obci Přední Výtoň tento lipenský klenot zachránit!

 

 

 


 


TURISTICKÝ SPOLEK LIPENSKA
Pavel Pechoušek
manažer pro PR a media
Loučovice 51, 382 76 Loučovice
Tel.: +420 733 671 784
E-mail: pavel.pechousek@tslipenska.cz
www.tslipenska.cz
www.lipensko.cz

 
 

Mgr. Pavel Pechoušek, MBA

    manažer pro PR a média

Turistický spolek Lipenska, z.s.

 

 

 

 

      Jihočeský kalendář akcí

      Generální partner

O nás

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace