Jihočeský kalendář akcí - kultura, koncerty, zábava, sport, ubytování

Jih Noviny

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

V Českém Krumlově probíhá výstava Pohled ženy

17.04.2018

 

V Českém Krumlově probíhá výstava Pohled ženy

 

V Egon Schieleho Art Centru začala koncem března letošní výstavní sezona s názvem Pohled ženy. Během roku se do galerie přidají další autorky, včetně Kateřiny Šedé, která se projektem UNES-CO zaměřila na vylidňování center měst.

 

Jde o souvislost s výročím založení Československa a s tím spojeným rovným volebním právem také pro ženy a snahou žen získat rovnoprávnou pozici i ve výtvarném umění,“ prozrazuje ředitelka Egon Schiele Art Centra Hana Jirmusová Lazarowitz. Dle ní jsou ženy v umění stále opomínány a tímto projektem by jim ráda dala prostor, protože pohled mužů na svět v uměleckých dílech byl předkládán dlouhá staletí. Sama ředitelka přiznala, že i v jejich galerii díla mužů tvoří osmdesát procent. V této sezoně se nejedná o boj za práva žen, ale o zvýraznění sto let od rovnoprávnosti žen, oslavy a zejména vyprávění příběhů vystavovaných autorek. V průběhu sezony jich tedy v galerii vystaví nejméně osm. Zároveň galerie oslaví sto let od smrti Egona Schieleho a dvaceti pěti let od založení.

 

První zajímavou autorkou je Marie Blabolilová, která je zajímavá nejen svou tvorbou, ale i životem. Vytvořila neuvěřitelných dva tisíce děl, ze kterých ředitelka vybírala a návštěvníky potěší celkem dvě stě vystavených. V její tvorbě chybí lidská figura, kromě Krista, kterého používá jako šablonu. Věnuje se především zvířatům, květinám, nábytku a krajinomalbám.

 

Se stejným zájmem o zvěř se představí známá streetartová umělkyně ToyBox, která v galerii vypráví rovnou čtyři témata. Aktivně se snaží uměním poukázat na týrání zvířat a jejich práva. Příkladem jsou tomu dvě useknuté prasečí tlapky v gestu modlitby. Dále pak malby bezdomovců a v prvním patře její rodina.

 

Eva Prokopcová pomáhala bezdomovcům, jednoho z nich si dokonce vzala. Letos připravila zajímavou etapu jejího života. Vzpomíná na padesátá léta, kdy se její rodina rozdělila a nikdy už se znovu nesetkala. Obrazy by mohly být pohromadě v květnu.

 

Magdaléna Chaya Rajnišová pracuje od prosince v galerii Schieleho. Sjednaná je pro ni roční stáž. V patře nainstalovala starší obrazy z 30. let, ale i obrazy vzniklé přímo jejich ateliéru. Jejími tématy jsou pouště a světlo, ale i biblické motivy. V průběhu je možné, že se její výstava obmění, protože autorka pracuje na dalších.

 

Další dvě autorky se přímo zaměřují na tvorbu Egona Schieleho.

 

Bernadette Huber, rakouská audiovizuální umělkyně, která rozpohybovala postavy ze Schieleho obrazů. Před několika lety již v Českém Krumlově vystavovala.

 

Japonská umělkyně Ikuko Miyazaki se do Schieleho tvorby doslova zamilovala v devadesátých letech a jeho obrazy převádí do 3D rozměrů. Zabývala se výrobou loutek, mimo jiné je i designérka.

Autor: Eliška Berková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Jihočeský kalendář akcí

      Generální partner

O nás

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace