Jihočeský kalendář akcí - kultura, koncerty, zábava, sport, ubytování

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

Písek

Písek

WEB

 

382 330 111
382 330 555

e-podatelna@mupisek.cz

Písek je nádherné historické město. Užijí si jej milovníci památek i návštěvníci toužící po aktivní dovolené. V Písku navíc lze díky unikátnímu přírodnímu okolí hravě zkombinovat obojí.

Projdete se po nejstarším kamenném mostě v Čechách, navštívit můžete i místa pobytu českých králů – gotický sál píseckého hradu, nyní sídlo Prácheňského muzea.

Na své si přijdou obdivovatelé technických památek – za návštěvu stojí Městská elektrárna, nejstarší svého druhu v Čechách. Atraktivní programy pro nejmenší zase připravuje celoročně Sladovna – galerie hrou.

V okolí Písku najdete kilometry vyznačených turistických, naučných i cyklistických stezek různých náročností a v Turistickém informačním centru Vám rádi poskytnou desítky dalších tipů na možnosti vyžití na Písecku.

 

Královské město Písek bylo založeno přemyslovskými panovníky v polovině 13. století. První písemná zmínka o městě pochází z r. 1243. O rozvoj Písku se významně zasadil král Přemysl Otakar II. V poměrně krátkém časovém úseku, v průběhu padesátých a šedesátých let 13. století, vznikl v Písku velký soubor staveb – královský hrad, městský a dominikánský kostel, opevnění a kamenný most přes Otavu. K dílům stavební písecko-zvíkovské huti patří i velkolepý palác královského hradu Zvíkov.

 

Dnes je Písek symbolizován především Kamenným mostem. Je zároveň nejstarším dochovaným mostním dílem na území České republiky a druhou nejstarší stavbou tohoto typu ve střední Evropě. Patří k nejvýznačnějším užitkovým stavbám středověku. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století, ovšem první písemná zmínka o mostě spadá až do roku 1348, do doby vlády Karla IV. Most měl původně osm shodných oblouků. Povodeň v roce 1767 strhla dva levobřežní oblouky včetně mostecké věže. Místo nich byl vyklenut jeden segmentový oblouk. Zábradlí mostu bylo v 18. století osazeno barokními sochami. Dnes je most národní kulturní památkou a klenotem města.

 

Písecko se v poslední době stává také oblíbenou oblastí pro cykloturistiku. Na kola se dá vyrazit po páteřních trasách, jakými je Otavská cyklistická cesta a Vltavská cyklistická cesta. Vyznačen je i okruh „ Na kole okolo Písku“ a kilometry dalších cyklotras vedoucích malebnou krajinou k výletním cílům jako je např. Národní přírodní rezervace Řežabinecké tůně, raně gotický hrad Zvíkov či tvrze Kestřany.

 

 

 

TOP 10 Písecka

  • Kamenný most (nejstarší dochovaný most v Česku) a řeka Otava
  • Prácheňské muzeum (Evropské muzeum roku 1996)
  • Jedinečné industriální stavby Sladovna, Městská elektrárna
  • Unikátní památky v okolí – Hrad Zvíkov, Zámek Orlík, Klášter premonstrátů v Milevsku (nejstarší v j. Čechách), ad.
  • Specifická krajina mostů a říčních kaňonů

Žďákovský most – Ocelový silniční most století, 2001

Podolský most – Krásný most Evropy, 1937

Zvíkovské mosty – mostní dvojčata

Ocelový železniční viadukt nad údolím Vltavy

Empírový řetězový most (export z Písecka)

Barokní kamenný most ve Varvažově ad.

  • Krajina – moře lesů v zázemí města; krajinné památkové zóny, krajinné prvky (Alej Drhovle – oceněná Zelenou stuhou 2009)
  • Příroda – lokality NATURA 2000 (NPR Řežabinec a Řežabinecké tůně; Ptačí oblast Údolí Otavy a Vltavy; Přírodní park Písecké hory, ad.)
  • Vodní plochy pro rekreaci a tradiční rybolov (vodní nádrž Orlík, rybniční soustavy)
  • Lidová architektura – selské baroko (SÚ Bošice, Maletice, Selibov, Varvažov ad.)
  • Události – Městská slavnost Dotkni se Písku, Cipískoviště, Mezinárodní folklórní festival, ad.

 

 

Turistické informační centrum Písek:

Nádvoří Sladovny, Velké nám. 113, 397 01 Písek

Tel: +420 387 999 999

E-mail: infocentrum@pisek.eu

www.pisek.eu

 

Otevírací doba:

Květen - září každý den od 9 do 18 hod.

Říjen - duben každý den od 9 do 17 hod.

 

 

      Jihočeský kalendář akcí

      Generální partner

O nás